انواع صفحه نمایش گوشی هوشمند

در حقیقت صفحه نمایش گوشی موبایل یکی از اساسی ترین اجزای تلفن  هوشمند می باشد. به گونه ای که بهتر است قبل از خرید گوشی، ابتدا با نمونه های مختلف نمایشگر های موبایل آشنا شوید.

از این رو در ادامه به معرفی برخی نمونه های مختلف نمایشگر ها پرداخته و در ادامه ویژگی های آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

صفحه نمایش TFT-LCD

در حقیقت  روش های بسیار زیادی برای تولید صفحه های LCD وجود دارد؛  بنابراین اگر صفحه ‌ی یک موبایل LCD باشد، لزوما به معنای باکیفیت بودن آن نیست. زیرا این نمونه از صفحه نمایش در مدل های متفاوتی از گوشی استفاده گردیده است.

اما تمامی صفحه های LCD به یک نور در پشتشان نیاز دارند که در میان پیکسل ها بدرخشند و آن ها را قابل مشاهده سازند. به همین دلیل، این صفحه ها نمی توانند به اندازه‌ ی صفحه نمایش های ساخته شده با تکنولوژی AMOLED ، نازک باشند.

صفحه نمایش AMOLED

این نمونه از صفحه نمایش که بر اساس فناوری ترکیبات ارگانیک تولید گردیده است. از مصرف کم برق و کیفیت بالای تصویر برخوردار می باشد. اما هزینه تولید این نوع صفحه نمایش بسیار زیاد بوده و  خیلی گران می شود.

برخلاف LCD ، صفحه های AMOLED نیازی به نور پشت صفحه یا بک لایت ندارند؛ زیرا هر پیکسل می تواند خودش نور تولید کند. بنابراین موبایل هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند، نازک تر می بتشد.

علاوه بر این، صفحه های غالبا مشکی، برق بسیار کمی استفاده می کنند. هم چنین در حین تماشای ویدیو، بر خلاف برخی از صفحه های LCD که رنگ خاکستری تیره تولید می کنند، در این فناوری رنگ مشکی به رنگ مشکی واقعی دیده می شود.

صفحه نمایش Super AMOLED

این یک مدل  تکامل یافته از صفحه‌ی AMOLED است که طی فرایند تولید،  شامل تکنولوژی صفحه لمسی خازنی می شود. به این صورت که دیگر نیاز به پوشاندن صفحه نمایش نمی باشد. و در واقع در  این فناوری می توان به افزایش روشنایی و کاهش مصرف برق اشاره نمود.

صفحه نمایش Super AMOLED Plus

تکنولوژی  Super AMOLED Plusیک فناوری جدید که مربوط به ساختار زیر پیکسلی آن می باشد که بسیار شبیه به ساختار LCD شده است. این نوع از صفحه نمایش،  تصاویر را تمیز تر و شارپ تر نمایش می دهد.

صفحه نمایش Super AMOLED HD

در حقیقت رزولوشن صفحه نمایش بالاتر از نمونه های قبلی می باشد و در ضمن دوام و پایداری این محصول بیشتر از نمونه های قبلی می باشد زیرا در ساختار آن از تکنولوژی زیر پیکسلی استفاده گردیده است.

صفحه نمایش Super AMOLED Plus HD

فناوری Super AMOLED Plus HD همانطور که از اسمش پیداست، همان صفحه‌ی Super AMOLED Plus است اما با کیفیت بالاتر می باشد. البته این صفحه نمایش هنوز به مرحله تولید نرسیده است.

صفحه نمایش Retina

صفحه های Retina صفحاتی با تراکم پیکسلی بسیار بالا هستند؛ به گونه ای که در شرایط و فاصله ‌ی عادی، چشم انسان قادر به تشخیص دانه های تکی پیکسل نیست. به عبارتی دیگر، صفحه‌ ی   Retina  صفحه ای بدون پیکسلیشن شناخته شده است. البته  این تراکم پیکسلی ثابت نبوده و با توجه به  تغییر مدل گوشی، این مقدار تغییر خواهد کرد.

صفحه نمایش Super-LCD

این صفحه نمایش، یک نوع خاص از صفحه‌ی TFT-LCD بوده  که در زمینه‌ ی کیفیت تصویر به عنوان رقیبی برای AMOLED شناخته شده است. صفحه های Super-LCD نسبت به بیشتر صفحه های LCD برق کمتری مصرف می کند ولی بدون هیچ گونه افت کیفیت می توانند تصاویر و ویدیو ها را نمایش دهند.

صفحه نمایش Mobile BRAVIA Engine

Mobile BRAVIA Engine  از تعدادی از فناوری های پردازش تصویر تشکیل گردیده است که کیفیت تصاویر و ویدیو ها را با واضح تر کردن پیکسل ها و کاهش نویز، افزایش می دهد.

علاوه بر این، یکی دیگر از اهداف آن افزایش کنتراست و ایجاد رنگ های طبیعی تر است.  Mobile BRAVIA Engine به صورت انحصاری تنها در موبایل های سونی، نظیر Sony Xperia S استفاده می شود.

صفحه نمایش NOVA

تکنولوژی NOVA یک فناوری برگرفته شده از LCD می باشد  که توسط LG در موبایل های Optimus Black مورد استفاده قرار می گیرد. و از ویژگی های این مدل از صفحه نمایش موبایل،  در بهترین حالت مصرف انرژی، درخشندگی بسیار بالاتری را به نمایش خواهد گذاشت.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!