آشنایی با انواع رزولوشن گوشی های هوشمند

در حقیقت وضوح صفحه نمایش یا رزولوشن در گوشی همراه، به تعداد پیکسل‌ هایی گفته می ‌شود که می‌توان در بعد طول و عرض نمایش داده شود. وضوح صفحه نمایش معمولا بصورت طول × عرض نشان داده می‌شود.

تعریف دقیقی از رزولوشن و تراکم پیکسلی

و در واقع میزان وضوح و قابلیت متمایز سازی کمیتی است که باعث می‌شود، بتوانیم با وضوح بیشتر و به صورت دقیق تری صفحه نمایش را مشاهده کنیم. به جرات می توان گفت که  میزان رزولوشن با اندازه صفحه نمایش رابطه ای مستقیم خواهد داشت.

و اما تراکم پیکسلی به میزان تراکم پیکسل‌ها در یک واحد سطح برحسب اینج گفته می‌شود. به گونه ای که هر چه این عدد بزرگ تر باشد، بدین معنا است که صفحه نمایش از تعداد پیکسل های بیشتری برخوردار می باشد.

از این رو برای شناخت بهتر در مورد کیفیت صفحه نمایش باید ابتدا انواع رزولوشن صفحه نمایش در گوشی‌های هوشمند را بشناسیم.

بنابراین در این بخش به معرفی انواع رزولوشن صفحه نمایش خواهیم پرداخت.

رزولوشن HD یا 720 پیکسل

در حقیقت رزولوشن 720 پیکسل، از 1280 در 720 پیکسل ساخته شده است که با عنوان رزولوشن HD هم شناخته شده است. و در مجموع می توان گفت که هر چه قدر نمایشگر کوچک تر باشد، در رزولوشن HD تراکم پیکسل ها بالاتر رفته و تصویر بهتری به کاربر ارائه خواهد داد. به طوری کلی این نوع رزولوشن  به اندازه صفحه نمایش بستگی خواهد داشت.

رزولوشن FULL HD

رزولوشن Full HD که  مقدار 1080 پیکسل  را نشان می دهد، در واقع از 1920×1080 پیکسل ساخته شده است. در این جا هم میزان تراکم پیکسل به ابعاد صفحه نمایش بستگی دارد.

رزولوشن QHD، Quad HD یا 2k

QHD یا Quad HD چهار برابر استاندارد HD است. از این رو شما می ‌توانید رزولوشن و کیفیت تصویر بسیار بالاتری را دریافت نمایید. و اما این نمونه از رزولوشن برابر با 2560×1440 پیکسل خواهد بود.

رزولوشن 4k یا Ultra HD

4k دارای رزولوشن 3840 × 2160 پیکسل است و به آن رزولوشن 4k  یا اولترا HD نیز گفته می‌شود. و در واقع این کیفیت 4 برابر Full HD است. به گونه ای که تعداد پیکسل های عمودی از 1080 در Full HD به 2160 در 4k افزایش می یابد و تعداد پیکسل های افقی نیز از 1920 در Full HD به 3840 در 4k افزایش یافته است.

رزولوشن 8k  یا  4320 پیکسل

این رزولوشن که از 7680×4320 پیکسل تشکیل شده و به نام 8k شناخته می‌شود، کیفیتی 16 برابر Full HD را خواهد داشت. به جرات می توان گفت که این کیفیت، بالاترین رزولوشنی‌ بوده که تاکنون اختراع شده و چشم انسان حتی از کم ترین فاصله هم توانایی تشخیص پیکسل‌ های آن را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!